Titulka » Ostatní

Artróza kolenního kloubu

4 April 2014

Artróza je velice nepříjemné onemocnění kloubů. Zvláště pak v případě, postihne-li právě kolenní kloub. Pokud se artróza rozvine, jedná se o opravu bolestivé a značně omezující onemocnění. V tomto článku vás oznámíme s příčinami a projevy artrózy. Podíváme se také na prevenci této poměrně závažné nemoci.

Co je artróza?

Artróza kolene se řadí do kategorie nemocí pohybového aparátu. Jedná se o degenerativní onemocnění, které nemá

Artróza kolenního kloubu

Artróza kolenního kloubu

zánětlivý původ. Pravdou je, že artróza může postihnout jakýkoliv kloub v těle. Nejčastěji se ale objevuje na kloubech velkých. Často také artróza postihne kyčelní kloub či klouby ruky. Ve všech případech jsou projevy artrózy stejné. Je důležité je včas identifikovat, aby mohl lékař nastavit řádné opatření a mohl projevy artrózy mírnit. Artróza může postihnout i meziobratlové ploténky. Při artróze dochází k mizení chrupavky, která je důležitou součástí všech kloubů v lidském těle.

Jak se artróza projevuje a jaké má příčiny?

Lékaři nejčastěji spojují vznik artrózy kolene s věkem a označují ji za projev stárnutí. Mezi příčiny vzniku artrózy také patří obezita. Při ní totiž dochází k nadměrnému zatěžování kloubů a tak i kloubní chrupavky. Na vině může být také dědičnost. Artróza může vzniknout dokonce i následkem úrazu. Artróza kyčelního kloubu se stejně jako v jiných případech projevuje nadměrnou bolestivostí kloubů. Objevují se také otoky. Postupem času dochází také k omezení pohyblivosti kloubů. Při každém pohybu pociťuje osoba nadměrnou bolest, která ji velmi omezuje. Bolest je způsobena výrůstky, které vznikají na kosti kloubu. Může se objevit i deformita nohou – často se nohy stáčejí do tvaru O.

Jak se artróza léčí?

Artróza se léčí pomocí různých metod. Nejčastěji je to léčba ultrazvukem, dále také magnetoterapie nebo elektroterapie. Nemocní také často užívají léky na tlumení bolesti. Nutné je i používání kompenzačních pomůcek – jako je hůl či speciální obuv. Od otoků a boelsti pomáhají zábaly či koupele.

Vložte váš komentář či názor

Komentář můžete zanechat níže,můžete také odebírat RSS komentářů u tohto článku komentáře k článku přes RSS.

Děkujeme předem za přínosné komentáře

Můžete využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>