Titulka » Cviky

Bosu cviky

15 August 2012

Poměrně mladé posilovací náčiní, BOSU, je tu s námi necelých 15 let. Za tu dobu si našlo celou řadu stoupenců, avšak některé studie naznačují, že přímý efekt na svaly na těle využívání BOSU nemá. Jak vlastně BOSU cviky fungují?

Co je BOSU

Jde o typickou modrou polokouli, která má podobné vlastnosti jako gymnastický míč. Díky tomu, že stojí pevně na zemi, lze BOSU použít takřka jakémukoliv cvičení při zachování výhod gymnastického míče – tedy zejména nutnost udržování rovnováhy.

Můžete si tedy vybrat, jaké BOSU cviky chcete provozovat podle toho, jaké cviky provozujete teď – je libo mrtvý tah na BOSU? Žádný problém. Ideou tohoto náčiní je, že zkvalitní vaše posilování, ať už ho provádíte jakkoliv. Co lze provádět s nohama na zemi, by mělo jít provádět i s BOSU.

BOSU cviky neefektivní?

Některé výzkumy naznačují, že svalová aktivita s využíváním a bez využívání BOSU je takřka stejná. Nenašly se přesvědčivé důkazy o tom, že BOSU zkvalitňuje trénink, ale idea nástroje je jiná – nejde o ztížení prováděných cviků, ale o posílení stability těla, která je důležitá pro jeho správné fungování.

Mnoho uživatelů BOSU nedá na tento nástroj dopustit, zejména díky subjektivnímu pocitu zdravého cvičení, které při jeho využívání mají.

Pravdou je, že gymnastický míč je uznávanou rehabilitační i posilovací pomůckou a BOSU cviky mají hodně věcí společných – nestabilitu podložky, kterou je třeba stále vyvažovat, mnohostranné použití i oživení stereotypního tréninku.

Nevýhodou BOSU může být poměrně vysoká cena – pokud chcete provádět BOSU cviky se svým náčiním, přijde vás nový nástroj na více než čtyři tisíce korun.

Videa o Bosu

Základní informace o Bosu

Fotbalisté trénují na Bosu míčích

Ukázka cvičení

Vložte váš komentář či názor

Komentář můžete zanechat níže,můžete také odebírat RSS komentářů u tohto článku komentáře k článku přes RSS.

Děkujeme předem za přínosné komentáře

Můžete využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>