Titulka » Cviky

Cviky na nohy

15 August 2012

Nohy jsou tím, co musí nést zbytek našeho těla. Měli bychom jim tedy věnovat náležitou péči a cvičit je variabilně a intenzivně. My si dnes představíme cviky na nohy, bez kterých se rozhodně neobejdete.

Mrtvý tah

Ačkoliv je mrtvý tah určen zejména na posilování zad, patří i mezi cviky na nohy. Není třeba ho však do cvičení zařazovat 2x – jeho výhodou je vlastně i to, že posílí hodně svalů naráz. Prvotní pohyb při mrtvém tahu vychází z nohou, čímž jsou posilovány vlastně všechny svaly stehen. Mrkněte také na článek o mrtvém tahu.

Dřep

Unikátní cvik, který je trochu podobný mrtvému tahu – je však primárně určen pro posilování nohou, přičemž zvládá posílit i několik dalších skupin svalů. Dřep provádíme s nohama rozkročenýma (mírně až hodně, což ale používají zejména power-lifteři) a samozřejmě i se závažím, kterým může být velká činka položená na ramenech.

Dřep posiluje i lýtka a břišní svalstvo, takže patří mezi univerzální cviky na nohy.

Leg-press

Jde vlastně o převedení dřepu na posilovací stroj. Jeho výhodou i nevýhodou zároveň je, že posiluje pouze nohy. Pro speciální objemový trénink je to určitě potřeba, ale pro posílení těla jako celku může ve vašem tréninku klidně převažovat dřep.

Leg-press má výhodu ve variabilitě postavení chodidel – podle toho, kam je na desku umístíme, přenášíme námahu na různé části stehen.

Další cviky na nohy

Kromě těchto tří poměrně komplexních cviků existují i jiné, více zaměřené na jednotlivé svaly. Jde především o zakopávání a předkopávání, ke kterému se využívá specializovaných strojů, které vaše posilovna určitě v nabídce má. U zakopávání posilujete hamstringy a u předkopávání quadricepsy.

Dále jsou oblíbené i výpady, kdy s činkou v ruce uděláme jednou nohou výpad dopředu – druhá noha se kolenem skoro dotýká podložky a první je v pokleku. Tento cvik zapojuje všechny svaly nohou i svaly hýžďové.

Pokud chcete posílit i svá lýtka (což je žádoucí), nejznámějším cvikem jsou výpony vestoje.

Vložte váš komentář či názor

Komentář můžete zanechat níže,můžete také odebírat RSS komentářů u tohto článku komentáře k článku přes RSS.

Děkujeme předem za přínosné komentáře

Můžete využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>