Titulka » Výživa

Kulturistika jídelníček

15 August 2012

Jaký vyžaduje kulturistika jídelníček, aby se z vás stal opravdový svalovec? Odpověď není vůbec snadná, ale v zásadě stačí kvalitní a zdravá strava bohatá na proteiny. Zní to stejně jako strava určená k hubnutí? Ano, ale není divu – v obou případech chceme, aby naše tělo fungovalo správně, nebo ještě lépe než správně, tudíž mu musíme poskytovat ty správné živiny. Jinak kulturistika jídelníček tolik neomezuje, ale naopak doplňuje – pokročilí kulturisté se často neobejdou bez různých suplementů.

Kulturistika jídelníček – zásady

Zásady jsou poměrně logické – pokud chcete, aby vaše svalová hmota rostla, musíte k tomu tělu poskytnout dostatek stavebního materiálu. Tímto stavebním materiálem jsou výlučně proteiny (česky bílkoviny). Bez pořádného kusu masa, bez vajíček a mléčných výrobků se tedy neobejdete.

Snídaně by měla být vydatným, takřka největším jídlem dne. Tělo musí přijmout proteiny i cukry, ze kterých bude čerpat energii při tréninku. Je libo ovesné vločky s tvarohem? Nebo několik syrových vajíček? Snídaně šampionů.

Maso je skvělý zdroj bílkovin, ale zde se doporučuje zejména maso libové, drůbeží. Pokud si ale pochutnáte na pořádném steaku, rozhodně vám svaly neochabnou.

Suplementy

Kulturistika jídelníček nahrazuje i prášky a dalšími přípravky – je to do určité míry nutné, protože běžná strava nedovoluje tak dokonalou kontrolu přijímaných živin. Ať už si dáte jakékoliv jídlo, nikdy v něm nebude 100 % látek, které do těla dostat chcete. Se suplementy je to jinak – ať už jde o různé vitamíny a látky zabraňující katabolismu ve svalech (rozkládání bílkovin ve svalech na energii, což je jev, který po náročném tréninku nastává), nebo o proteinové nápoje, známé i jako gainery (tak se označují zejména ty s nižším podílem bílkovin kolem 20 % a velkým obsahem cukrů).

Jeden komentář »

  • admin said:

    jídelek

Vložte váš komentář či názor

Komentář můžete zanechat níže,můžete také odebírat RSS komentářů u tohto článku komentáře k článku přes RSS.

Děkujeme předem za přínosné komentáře

Můžete využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>