Titulka » Ostatní

Mononukleóza: Inkubační doba a jaterní dieta

12 October 2013

Mononukleóza někdy nese také název nemoc s líbání. Dozvíte se jak dlouhá je inkubační doba a jak má vypadat jaterní dieta, která se má držet během probíhajicí mononukleózy.

Mononukleóza a EB virus

Mononukleóza je nemoc, která je vyvolaná EB virusum. Někdy se označuje také jako EBV virus. Promoření tímto virem je ve společnosti opravdu hodně velké. Dá se říci, že 90 procent dospělé populace má tento virus v těle, u dětí je to pouze 50 procent. V tomto případě je však virus neaktivovaný a aktivuje se až v případě, že se nám oslabí imunita. Což je často důsledkem dlouhodobého stresu. Pak vypukne právě mononukleóza.

Mononukleóza a její inkubační doba

Mononukleóza má inkubační dobu dlouhou zhruba 4 až 6 týdnů. Inkubační doba je tedy u mononukleózy hodně dlouhá. Mononukleóza se často přenáší přes sliny, proto se jí také někdy říká nemoc z líbání. Ale virus se aktivuje pouze u lidí, kteří mají sníženou imunitu. Kdo má silný imunitní systém, tak se nemusí bát. Jinak mezi mononukleóza příznaky patří vysoká horečka, která trvá i delší dobu a také bolest krku jako u angíny. Dojde také ke zduřešní lymfatických uzlin.

Mononukleóza a zarudlé pupínky

Když infekční mononukleóza propukne na plno, tak se objevují na těle i červené pupínky. Dochází také k tomu, že se zvětší slezina. Stejně tak se zvětší i játra. Díky tomu, pak můžeme pociťovat i tlak v pravém podžebří. Vždy by jsme měly zajít k lékaři, který nás řádně vyšetří a potvrdí diagnózu.

Při mononukleóze se drží jaterní dieta

Jaterní dieta by se mělo držet alespoň 4 měsíce. Taková dieta při mononukleóze je vlastně typická jaterní dieta, kdy se konzumují jen takové potraviny, které zbytečně nezatěžují játra. Je třeba totiž dá játrům prostor pro regeneraci. Během léčby se provádí i jaterní testy, aby se vždy ověřilo v jakém stavu jsou vaše játra.

Vložte váš komentář či názor

Komentář můžete zanechat níže,můžete také odebírat RSS komentářů u tohto článku komentáře k článku přes RSS.

Děkujeme předem za přínosné komentáře

Můžete využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>