Titulka » Posilování

Posilování prsních svalů

15 August 2012

Posilování prsních svalů je nedílnou součástí fitness i kulturistiky, jde o důležitou partii, která je hodně vidět a to jak u žen, tak i u mužů, kterým se tato partie formuje přeci jenom trochu lépe, než ženám, u kterých je podstatnou složkou prsou i tuková tkáň (jak to vypadá, když tato tkáň chybí, můžete vidět na libovolné fotce vrcholové kulturistky).

Běžné cviky, které lze provádět i doma, zahrnují zejména kliky a jejich různé variace, o kterých už píšeme v článku nazvaném „Cviky na prsní svaly“. Teď se podíváme na posilování prsních svalů s pomocí přístrojů – projdeme si nejoblíbenější cviky, bez kterých se neobejde téměř žádné cvičení ve fitness centru.

Bench-press

Takřka ikonický cvik – do jisté míry by se dalo říct, že muži si podle něj porovnávají…sílu. Je to cvik prestižní a oblíbený. Zabírá při něm hodně svalů, ale zejména svaly hrudníku. Dobře se na něm kontroluje, jestli při tréninku sílíte. Provádí se v leže na lavici rozkročenýma nohama, které poskytují tělu potřebnou stabilitu – vždyť na bench-press většinou zvedáme více, než sami vážíme a to nemusíme patřit mezi velké svalovce. Dalo by se říct, že je bench-press synonymem pro posilování prsních svalů. Bylo by však fatální chybou zůstat jen u něj.

Pec-deck

Pec-deck stroj je taktéž velmi oblíbený. Najdeme ho v každé posilovně i fitness centru a díky širokým možnostem nastavení hmotnosti závaží ho lze využívat pro zvýšení objemu i pro vyrýsování a zpevnění svalů. Posilování prsních svalů na pec-deck stroji je docela snadné, jen si dávejte pozor, zda pohyb provádíte až do konce a plynule a závaží máte vždy pod kontrolou, jinak by vám mohlo trhnout s rukama dozadu, což by mohlo přivodit zranění.

Kliky na bradlech

Běžné cviky mohou být problémem pro necvičené jedince, ale kliky na bradlech jsou noční můrou i mnoha svalovců. Proč? Nejde totiž pouze o posilování prsních svalů – stejně jako u normálních kliků jsou docela výrazně namáhány lokty a ještě více se do zvedání těla zapojují tricepsy – pokud máte vyšší hmotnost, nebo slabší tricepsy, budete mít s těmito kliky obrovské problémy.

Na druhou stranu, můžete využít opory, buď si o něco můžete opřít nohy, nebo vám s pohybem nahoru může pomoct kamarád. Výrazně doporučujeme tomuto komplexnímu cviku dát příležitost. Už kvůli tomu, že si časem můžete pod sebe zavěsit závaží, které vaše cvičení ještě ztíží a zefektivní.

Vložte váš komentář či názor

Komentář můžete zanechat níže,můžete také odebírat RSS komentářů u tohto článku komentáře k článku přes RSS.

Děkujeme předem za přínosné komentáře

Můžete využít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>