Relaxační cvičení
Od ostatních systémů popsaných na této stránce se relaxační cvičení výrazně liší. Jeho smysl je však stejný – udržovat se v kondici. Tentokrát jde však zejména o kondici duševní. Relaxační cvičení pomáhá bojovat se stresem a únavou. Obojí je v extrémních případech dost škodlivé.
Je však pravdou, že výsledky relaxačních cvičení se velmi intenzivně projeví i na těle – pokud uvolníme stresem napjaté tělo, můžeme se zbavit bolesti hlavy, bolesti zad a dalších problémů, které jsou primárně způsobeny právě stresem a únavou (pozor, pro skutečné odstranění únavy je potřeba i dostatečně dlouhý zdravý spánek).
Zásady
Relaxace má svá pravidla, která bychom měli dodržovat, pokud chceme z této metody vytěžit maximum. První zásadou je naprostý klid, který k relaxaci potřebujete. V rušivém prostředí se vám nepodaří ponořit se do sebe a do jednotlivých relaxačních technik.
Pohodlné oblečení je taktéž nepostradatelné. Relaxační cviky nejsou žádná gymnastika, ale oblečení by nás nemělo táhnout, škrtit a omezovat.
K naprostému pohodlí pak patří i správná teplota v místnosti, nebo venku, takže nám nesmí být moc teplo, ani moc zima.
Stejně tak se nepouštějte do relaxace ani v případě, že máte hlad, nebo když jste naopak právě dojedli a ještě ve vás jídlo poskakuje.
Hudba a pravidelnost
Relaxace je účinná zejména v případě, kdy ji pravidelně a dostatečně často procvičujeme. Nejlépe každý den i několikrát denně. Odjakživa pak k relaxaci patří hudba – vždyť existuje i označení „relaxační hudba“ – klidná a příjemná, většinou bez zpěvu, často pouze v podobě zvuků přírody.
Aromaterapie
Mezi relaxační cvičení můžeme zařadit i aromaterapii. Ta funguje na stejných principech, ale přidává léčbu (terapii) vůněmi (aroma). Vůně blahodárně působící na náš organismus mohou být odpařovány do vzduchu, rozmíchány v naší koupeli, nebo vmasírovány do kůže při masáži.
Vložte váš komentář či názor